Ruiny w Trzęsaczu

Ruiny na klifie w Trzęsaczu

Trzęsacz to niewielka miejscowość położona nieopodal Rewala. Miasteczko to słynie przede wszystkim z ruin kościoła położonego na klifie. Turyści z chęcią przychodzą w miejsce, gdzie przed wiekami wybudowany został kościół w stylu gotyckim. Patrząc na to co zostało z potężnej budowli uświadamiamy sobie jak wielka jest siła żywiołu i jak trudno jest z nim walczyć.

Kościół w Trzęsaczu wybudowany został na przełomie XVI i XV wieku. Wtedy budowla znajdowała się około 2 km od brzegu morza. W 1868 roku odległość do krawędzi klifu wynosiła zaledwie 1 m. W obawie przed runięciem kościół zamknięto w połowie XIX wieku.

W 1891 roku fale morskie odsłoniły pierwsze fragmenty fundamentu, następnie runęła ściana północna i północno-wschodnia. Dalsze podmywanie powodowało stopniowe niszczenie budowli. W 1994 roku runęła połowa ściany południowej. Po tym wydarzeniu władze gminy podjęły działania mające na celu ochronę pozostałości kościoła. W 2001 roku ustawiono opaskę, która miała zapobiegać niszczeniu klifu. Wzmocniono również konstrukcję i fundamenty budowli. Na plaży ułożono specjalną opaskę brzegową w postaci koszy siatkowych z kamieniami.

Z dziejami kościoła w Trzęsaczu związanych jest kilka legend. Jedna z nich opowiada o Zielenicy, córce Bałtyku, która została wyłowiona przez miejscowych rybaków. Pomimo bałagań i próśb rybacy nie wypuścili bogini morza lecz przekazali zdobycz proboszczowi, który uwięził ją w kościele. Zielenica wkrótce zmarła z tęsknoty za domem. Jej ciało pochowano na cmentarzu przy kościele. Od tej pory jej ojciec chcąc odzyskać ciało córki posyłał w stronę kościoła wzburzone fale.

Druga legenda opowiada o parze rozdzielonych kochanków. Zakochani spotykali się przy kościele i spędzali długie chwile razem. Pewnego dnia mężczyzna oświadczył, że rusza na morze by bronić ziemi pomorskiej. Niestety nie dane mu było wrócić na ląd – zginął bohatersko podczas jednej z bitew. Kobieta dowiedziawszy się o śmierci ukochanego pogrążyła się w żałobie i zmarła z tęsknoty. Została pochowana na cmentarzu przy kościele. Fale morskie będą podmywać klif do momentu gdy zabiorą ciało kobiety i połączą kochanków na wieki.

Ruiny kościoła można podziwiać zarówno z pięknej plaży jak i z platformy widokowej w Trzęsaczu.  

Więcej o ruinach kościoła: Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.rewal.com.pl nie odpowiada.

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę


Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00