Ruiny w Trzęsaczu - gdzie się znajdują, jaka jest historia ?

Ruiny na klifie w Trzęsaczu

Trzęsacz to niewielka miejscowość położona nieopodal Rewala. Miasteczko to słynie przede wszystkim z ruin kościoła położonego na klifie. Turyści z chęcią przychodzą w miejsce, gdzie przed wiekami wybudowany został kościół w stylu gotyckim. Patrząc na to co zostało z potężnej budowli uświadamiamy sobie jak wielka jest siła żywiołu i jak trudno jest z nim walczyć.

Kościół w Trzęsaczu wybudowany został na przełomie XVI i XV wieku. Wtedy budowla znajdowała się około 2 km od brzegu morza. W 1868 roku odległość do krawędzi klifu wynosiła zaledwie 1 m. W obawie przed runięciem kościół zamknięto w połowie XIX wieku.

W 1891 roku fale morskie odsłoniły pierwsze fragmenty fundamentu, następnie runęła ściana północna i północno-wschodnia. Dalsze podmywanie powodowało stopniowe niszczenie budowli. W 1994 roku runęła połowa ściany południowej. Po tym wydarzeniu władze gminy podjęły działania mające na celu ochronę pozostałości kościoła. W 2001 roku ustawiono opaskę, która miała zapobiegać niszczeniu klifu. Wzmocniono również konstrukcję i fundamenty budowli. Na plaży ułożono specjalną opaskę brzegową w postaci koszy siatkowych z kamieniami.

Z dziejami kościoła w Trzęsaczu związanych jest kilka legend. Jedna z nich opowiada o Zielenicy, córce Bałtyku, która została wyłowiona przez miejscowych rybaków. Pomimo bałagań i próśb rybacy nie wypuścili bogini morza lecz przekazali zdobycz proboszczowi, który uwięził ją w kościele. Zielenica wkrótce zmarła z tęsknoty za domem. Jej ciało pochowano na cmentarzu przy kościele. Od tej pory jej ojciec chcąc odzyskać ciało córki posyłał w stronę kościoła wzburzone fale.

Druga legenda opowiada o parze rozdzielonych kochanków. Zakochani spotykali się przy kościele i spędzali długie chwile razem. Pewnego dnia mężczyzna oświadczył, że rusza na morze by bronić ziemi pomorskiej. Niestety nie dane mu było wrócić na ląd – zginął bohatersko podczas jednej z bitew. Kobieta dowiedziawszy się o śmierci ukochanego pogrążyła się w żałobie i zmarła z tęsknoty. Została pochowana na cmentarzu przy kościele. Fale morskie będą podmywać klif do momentu gdy zabiorą ciało kobiety i połączą kochanków na wieki.

Ruiny kościoła można podziwiać zarówno z pięknej plaży jak i z platformy widokowej w Trzęsaczu.  

Więcej o ruinach kościoła: Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.rewal.com.pl nie odpowiada.


Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0